Stowarzyszenie Szansa


Warsztat Terapii Zajęciowej realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.
Stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

Rehabilitacja

Rehabilitacja

Rehabilitacja ruchowa oparta była o zajęcia indywidualne (kinezyterapia) oraz zajęcia grupowe.

Kinezyterapia, jako jeden z elementów fizjoterapii uwzględnia indywidualną jak i grupową pracę rehabilitanta z osobą niepełnosprawną w celu przywrócenia utraconych funkcji ruchowych, bądź niwelowania bólu. Prawie wszyscy uczestnicy mają chroniczne lub występujące czasami dolegliwości tego rodzaju i korzystają z kinezyterapii w celu poprawy sprawności ruchowej.

Głównymi sposobami pracy są ćwiczenia ruchowe zarówno czynne, bierne, prowadzone z pomocą terapeuty czy oddechowe. Terapeuta wykorzystuje terapię ruchem do odtworzenia: siły mięśniowej, zakresu ruchu, stabilizacji stawowej i korekcji postawy, prawidłowych wzorców ruchowych.

Kolejną formą pracy w pracowni rehabilitacyjnej jest masaż. Polega on na mechanicznym pobudzaniu tkanek najczęściej za pomocą rąk przy pomocy określonych technik wywierających na nie ucisk. Skutkiem takiego działania jest powstanie odczynu (miejscowego bądź ogólnego) w odpowiedzi na działający bodziec. Uczestnicy chętnie korzystają z tego rodzaju zabiegów. Wyróżnia się wiele rodzajów masażu, które dopasowuję zależnie od potrzeb np.: klasyczny, relaksacyjny, masaż limfatyczny. Korzyści, jakie przynosi masaż są wielorakie. Celem masażu jest pobudzenie krążenia obwodowego i przemiany materii, intensyfikacja cyrkulacji płynów tkankowych, a także przyspieszenie usuwania szkodliwych substancji powstałych w mięśniach na skutek przemęczenia. Techniki wykonywane na mięśniach i stawach pozwalają głęboko i efektywnie rozluźnić zbyt napięte mięśnie.

 Cel: doskonalenie sprawności manualnej i ruchowej, aktywności podczas zajęć, umiejętności współpracy w grupie oraz poprawa ogólnej wydolności fizycznej organizmu.

 Zajęcia prowadzone w sali rehabilitacyjnej:

  1. ćwiczenia relaksacyjne z elementami muzyki

  2. ćwiczenia korekcyjne

  3. aerobik

  4. zajęcia na mini siłowni z zastosowaniem sprzętu rehabilitacyjnego np. rotor, steper, twister, atlas, wioślarz, bieżnia, terapii master.

  5. Ćwiczenia metodą specjalnych wzorów PNI

  Zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu

  1. Spacery krajoznawczo-rekreacyjne (dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich)

  2. gry i zabawy ruchowe

  3. zawody sportowe

  4. basen

  5. nauka gry w tenisa ziemnego, tenisa stołowego oraz piłki nożnej.

 

jared - 2013.04.02

Rozmiar czcionki:


Program do rozliczania PIT 2016 online - e-pity 2016
pamiętaj i ty możesz pomóc

przekazując 1% podatku na Stowarzyszenie "Szansa"
Szczegóły...

Można też nas wspomóc wpłacając pieniądze na nasze konto:
PEKAO S.A.
46 1240 2799 1111 0010 5780 3651

Wspierają nas:




















Strefa Edukacyjna

Flag Counter


Login:
Hasło:

admin