Stowarzyszenie Szansa


Warsztat Terapii Zajęciowej realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika, niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.
Stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

Pracownia przyrodnicza

 Pracownia przyrodnicza ma na celu umożliwienie podopiecznym wzbogacenie wiedzy środowiskowej oraz podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej nie tylko tych, zainteresowanych tematyką przyrodniczą. Bogate wyposażenie Pracowni w pomoce edukacyjne pomaga zrealizować wiele zadań i prac. Priorytetem zadań w pracowni przyrodniczej jest hodowla roślin doniczkowych i prac związanych z podstawą ogrodnictwa. W hodowli roślin doniczkowych najważniejszym zadaniem, jest zapoznanie się z ogólnymi zasadami hodowli roślin doniczkowych (należą do nich: przesadzanie i nawożenie, poznanie rodzajów nawozów, użycie ziemi uniwersalnej i z składnikami mineralnymi, przesadzanie w okresie wiosennym i jesiennym, podsypywanie ziemią i nawozami, przygotowanie roślin do zimy, zabezpieczenie krzewów, wykopanie cebulek roślin). Bardzo ważnym elementem jest poznanie przez uczestników zasad szczepienia roślin doniczkowych (paprotników, juki, begonii, zielistki),

Prace w ogrodzie w sezonie wiosennym i jesiennym dotyczą przede wszystkim przygotowania gleby, wysiewu nasion roślin ozdobnych, pikowanie kwiatów do rozsadnika, nawożenia. Uczestnicy starają się to wykonać w sposób profesjonalny. Odbywał się to przy użyciu narzędzi ogrodowych (motyk, łopatek, grabek, itp.). Uczestnicy uczą się też wsadzania gotowych sadzonek kwiatów do ogródka (surfinie, żonkile, bratki, zielistki, trawa ozdobna).

W okresie wiosenno-letnim odbywają się pracę z zakresu pielęgnacji trawnika (koszenie trawy, podlewanie, nawożenie). Dosadzanie krzewów oraz roślin ozdobnych, przygotowując wcześniej glebę i usuwając zalegające w ziemi odpadki i korzenie. Prace te odbywają się pod ścisłym nadzorem terapeuty.

W okresie jesienno-zimowym uczestnicy przycinają krzewy w ogródku przy użyciu sekatorów. Po przerwie wakacyjnej uczestnicy zajmują się pracami porządkowymi w ogródku (pielenie, podlewanie kwiatów), Uczestnicy zbierają nasiona kwiatów, przygotowują ogródek na okres zimowy (usunięcie suchych pędów, wykopanie cebulek kwiatowych. W pracowni przyrodniczej uczestnicy uczą się prawidłowej pielęgnacji i karmienia ryb akwariowych), a także zmienianie wody, (czyszczenie akwarium).

Uczestnicy poza zadaniami związanymi z zakresu ogrodnictwa, wykonują dekoracje z zastosowaniem suszu (drzewka, obrazy, bukiety, książki, okolicznościowe), stoiki i koszyczki wielkanocne ze słomy, jajek z kordonka, stroików wielkanocnych, jajek, kogutów, baranków. Wykonują także stroiki z żywej choinki na groby, a także prace i ozdób związanych z tematyką bożonarodzeniową (wykonywanie podkładów pod choinki bożonarodzeniowe, z żołędzi, kasztanów, szyszek, choinek z materiałów naturalnych ,zdobili styropianowe kule techniką decoupage itp.). Uczestnicy potrafią samodzielnie wykonać ozdoby wielkanocne (dobierali kolorystycznie elementy dekoracyjne).

Ponadto uczestnicy biorą udział w spacerach krajoznawczych, mających na celu obserwację zmian zachodzących w przyrodzie (pory roku). Zbierają kolorowe liście na bukiety, szyszki, żołędzie, orzechy itp.

Ponadto uczestnicy w pracowni przyrodniczej uczą się prawidłowego obchodzenia z materiałami, punktualności, współpracy w grupie, kreatywności, pracowitości, dyscypliny pracy, rozwijają swoje zainteresowania, przestrzegania przepisów bezpieczeństwa, oraz zasad funkcjonowania WTZ. Ponadto uczą się prawidłowego zachowania w miejscach publicznych poprzez realizację treningu ekonomicznego, oraz samodzielnego rozwiązywania sytuacji konfliktowych.



jared - 2013.04.02

Rozmiar czcionki:


Program do rozliczania PIT 2016 online - e-pity 2016
pamiętaj i ty możesz pomóc

przekazując 1% podatku na Stowarzyszenie "Szansa"
Szczegóły...

Można też nas wspomóc wpłacając pieniądze na nasze konto:
PEKAO S.A.
46 1240 2799 1111 0010 5780 3651

Wspierają nas:




















Strefa Edukacyjna

Flag Counter


Login:
Hasło:

admin